Hledáte inspiraci pro svůj osobní rozvoj? Kam jít na seminář, co číst, kam se přihlásit nebo jaké video zkouknout? Aplikujte některý z níže uvedených tipů a buďte napřed.
Spolužáci a kamarádi se mě často ptali, kde jsem se dozvěděl o tom a tom kurzu. Přes co jsem studoval v zahraničí, že vůbec nevědí jak na to. Jaký volitelný předmět si zapsat a co číst cestou ze školy.
Tento článek je odpovědí. V devětadvaceti bodech seznamuje s příležitostmi jak na sobě zapracovat a co dělat nad rámec výuky. Je použitelný pro budoucí zaměstnance i podnikatele. Seznam obsahuje pouze zlomek možností, které se nabízí. Nikdo mi jej ale nikdy nedal a před pár lety bych ho určitě uvítal.
Semináře, kurzy, přednášky
- Kariérní centrum ČVUT přitahuje zajímavými tématy a nezřídka ještě zajímavějšími hosty. Příklady témat: jak uspět na trhu práce, jak na výběrová řízení, assessment centrum nanečisto, vlastní byznys, finanční gramotnost, obchodní dovednosti.
- Centrum informačních a poradenských služeb (CIPS) je v pořádání seminářů nejaktivnější, na seminář tam v průběhu semestru můžeš každé pondělí až čtvrtek. Příklady témat: studijní dovednosti, partnerské vztahy, týmové dovednosti, slovní sebeobrana, ale i filosofie, malba, kresba nebo origami.
- Jednou za čas pořádá seminář i CZM. Spolu s IBM jsme připravili např. workshop o koučinku, time managementu, školení DB2, sami pak besedy Studovat nebo pracovat a Kam na magistra.
- Přednášky zajímavých hostů (často absolventů FEL) organizuje občas i přímo fakulta. Skvělá byla např. přednáška Jana Mühlfeita (Microsoft), Iva Lukačoviče (Seznam.cz) nebo Vinta Cerfa (Google). Sleduj fakultní a univerzitní kalendář akcí [RSS, iCal].
- V roce 2011 rozjel činnost eClub (Entrepreneurs Club), s kterým posunete své podnikatelské sny o mnoho kroků dál. Můžeš se zúčastnit i jednotlivých přednášek úspěšných podnikatelů.
- Navštiv akce jiných škol, nejbohatší nabídku má VŠE. Sleduj kalendář akcí VŠE nebo přímo vybrané studentské kluby – např. Business IT Club, Cashflow klub, Club 307.
- Každý může naučit kohokoli cokoli. Tak zní motto projektu Naučmese.cz, který se rozběhl letos v březnu. Vyber si kurz nebo uspořádej svůj vlastní.
Jeden na jednoho
- Konzultuj svou situaci ve studijní, duchovní, psychologické, sociálně-právní, handicap nebo kariérní poradně.
- Na většinu otázek dokážeme najít odpověď sami (známe se nejlíp), chybí nám ale čas se zastavit, motivace a dobré otázky. Pokud chceš pohnout se svými výzvami, zkus koučink – dobré otázky a síla závazku mohou dělat divy.
- Zapoj se do Mentoringu, poznáš, jak to chodí ve velké firmě a co se od absolventů očekává, a navážeš kontakty.
- Vnímej zpětnou vazbu od okolí a aktivně si o ní říkej. Nastavuje ti zrcadlo, dozvíš se věci, které si neuvědomuješ. Zpětná vazba je dárek.
- Poznej své slabé a silné stránky skrze osobnostní testování. Tři hodiny a čtyři testy v Kariérním centru za to stojí.
Studuj naplno
- Část studijního plánu je v tvých rukou. Vyber si volitelné předměty, které tě budou bavit a posunou tě dál. Nech si doporučit předměty od spolužáků, pátrej v KOSu i po stránkách kateder. Už jsi zkusil(a) Corporate performance management a Informační systémy a procesní řízení, které jsou připravovány ve spolupráci s IBM a úspěšná absolvence je odměněna certifikátem?
- I z povinných předmětů můžeš vytěžit maximum. Buď proaktivní. Už jsi využil(a) konzultací s vyučujícími?
- Pro semestrální/bakalářské/diplomové práce si zvol téma, které tě bude pálit. Možná tě zaujme nabídka našich témat. Nebo si vymysli své vlastní téma a domluv si pro něj vedoucího práce.
- ČVUT má bohatou nabídku možností studia v zahraničí – kromě Erasmu např. mimoevropské bilaterální dohody (zkušenosti studentů: rok v Singapuru, USA). Výborný je i program ATHENS, díky kterému je možné v březnu a listopadu vyrazit na jeden týden studovat jeden předmět na vybranou evropskou technickou školu (jaké to bylo v Paříži? [PDF]).
Čti knížky a weby
- Pokud studuješ předměty našeho centra a/nebo si chceš rozšířit obzory v aplikovaném managementu (procesní řízení, tvorba informačních systémů…), mrkni do sekce Literatura na stránkách jednotlivých předmětů nebo se poraď s Pavlem Náplavou.
- Pokud tě láká literatura osobního rozvoje, nech si doporučit nějaké tituly od lidí, kteří jsou pro tebe v něčem vzorem nebo mají podobný vkus. Někteří lektoři zakončují své semináře doporučenou literaturou. Nebo prozkoumej nabídky např. nakladatelství Management Press, Peoplecomm nebo Jan Melvil Publishing.
- O osobním rozvoji píše spousta lidí na svých blozích. K autorům a jejich textům se dostaneš např. přes Mít vše hotovo nebo GetDone.cz.
- Dobrou inspirací pro čtení na webu je výběr od Petra Koubského.
- Pokud jste měli dosud pocit, že vás nebaví číst žádný časopis, zkuste magazín Forbes, který od listopadu 2011 vychází i v češtině. Přináší příběhy úspěšných českých i světových byznysmenů a upozorňuje na zajímavé trendy v byznysu.
Zkoukni videa
- Světové univerzity se otevírají a publikují přednášky na web – ať už skrze projekty typu Academic Earth, Coursera či iTunes U nebo své vlastní weby: MIT, Berkeley, Yale… Jak byste jako podnikatelé naložili s $5 a 2 hodinami času? Porovnejte to s nápady studentů předmětu Entrepreneurship na Stanfordu.
- Záznamy vybraných přednášek ČVUT a spousty dalších akcí najdete v archivu Audiovizuálního centra studentů ČVUT.
- Slušnou zásobu videí natočili a zpracovali kluci z <META> (mj. studenti ČVUT) – např. z konferencí WebExpo, Svoboda NaŽivo a GetSocial.
- TED.com = myšlenky, které stojí za to šířit. Vyberte si z více než tisícovky krátkých videí z různých oborů. Můžete se rozhodnout, zda mrknete na ta nejvíce inspirativní, legrační, přesvědčivá nebo fascinující.
Zapoj se do soutěží
- Přihlaste svou bakalářku nebo diplomku do soutěže Diplomová práce roku a třeba vyhrajete jako Filip Štěpánek.
- Zapojte se do studentských týmových soutěží, které pořádají velké firmy – (např. Global management challenge, Manažerem nanečisto, EconTech, BCG Strategy Cup, KPMG international case competition). K čemu jsou takové soutěže dobré? Přečtěte si názor Honzy Dvořáka, který si některé z nich vyzkoušel.
- Některé soutěže probíhají jednorázově a jsou určeny pro jednotlivce – viz např. soutěž Jak zaujmout studenty o práci v IT oboru, kterou pořádala firma Accenture.
Získej praxi
- Praktická zkušenost je nenahraditelná. Výhodu mají ti, kteří ji získají už při studiu. Někdo rozjede vlastní podnikání, jiní si projdou stáží ve firmě (přečti si zkušenosti studentů CZM ze stáží z Microsoftu, IBM, RaiffeissenBank). Technické/konzultační stáže nabízí i CZM – kontaktujte p. Kočího nebo p. Náplavu a informujte se.
Co byste do seznamu doplnili vy?
Ondřej Kubera (about.me)